ארכיון
 Main
חדש באויר

גלגלים

מידענות

משחק רשת

חדש במדע

תוכנת השבוע

בנית אתרים

השבוע בהיסטוריה

נקודת חן

מדענים וממצאים

מורשת

אנימצית השבוע
 


 הלביא הסיני

ביום רביעי, ה-31/12/86 המריא הלביא לטיסת הבכורה שלו פיתוחו של הלביא היה שיאו של תהליך טכנולוגי-תעשייתי אשר החל במטוס הפוגה מגיסטר עבר דרך יצור הנשר והמשיך דרך יצור הכפיר. ברקע פיתוח המטוס הייתה הכוונה לבנות בישראל את כל המרכיבים העיקריים של שדה הקרב : מטוס, טנק וספינת מלחמה, ללא תלות במדינות אחרות שהיו עלולות למנוע את אספקת המערכות משיקולים פוליטיים.
 ה"לביא" נועד להיות הנדבך הטקטי ולהחליף את מטוס הכפיר כמטוס התקיפה התקני של חיל האוויר הישראלי. הדגם הדו-מושבי של הלביא נועד להחליף את מטוס הסקייהוק בשלב המתקדם של קורס הטיס.

ההחלטה להפסיק את פרוייקט הלביא אושרה בהצבעה בכנסת ברוב של 12 שרים על 11 שרים נגד המשך הפרוייקט, ב-30/8/87. ביטול פרוייקט הלביא היה מכה קשה לתעשייה התעופתית בישראל והחזיר אותה שנים רבות לאחור, במקום תעשייה היוזמת ומפתחת מטוסי קרב, הפכה תעשייה זו למפעל השבחות למטוסים קיימים.

  בשנים האחרונות הופיע בסין מטוס בשם  J-10 אשר מבוסס כנראה על מטוס הלביא, מטוס J-10  הוא בעל כנפי דלתא ומקדימה כפוני קנארד, עיצוב  המטוס אווירודינאמי ונועד בעיקר להקנות למטוס זריזות גבוהה, גרר נמוך ועילוי גבוה.  המטוס מצויד במערכת טוס על חוט המאפשרת יציבות גבוהה במעטפת הטיסה. זהו גם המטוס הסיני הראשון שחופת תא הטייס שלו היא בצורת בועה.  למרות הדמיון הרב למטוס הלביא של התעשייה  האווירית המטוס הוא נבדל  ממטוס הלביא  שתוכנן כמטוס קרב  הפצצה שמשימתו  העיקרית    סיוע  אווירי  ומשימתו המשנית היא יירוט ועליונות אווירית.

המטוס הסיני מיועד להחליף את    מטוסיה –J7כמטוס יירוט לעליונות אווירית כשמשימות הפצצה הם משימות משניות מטוס הלביא כלל טכנולוגיות רבות שישראל רכשה בארצות הברית בעיקר כאלו שהיא  לא יכלה לפתח בעצמה ואותם טכנולוגיות לא הגיעו כנראה אל הסינים.

ניתן להשוות את המטוס לטוס ה-F-16 D  אך כושר התמרון שלו גבוה יותר ודומה יותר למטוס ה-F18. המערכות האלקטרוניות שלו לא ידועות אך סין רכשה מישראל ומרוסיה טכנולוגיות כאלו. המטוס מצויד כנראה במכ"ם רוסי מסוג Zhuk-10PD גירסה חדישה המותקנת במטוס הסוחי 27 הטווח של המכ"ם הוא 160 ק"מ והוא יכול לעקוב אחר 6 מטרות בו זמנית, אפשרות נוספת היא שהסינים רכשו במערכת EL/M-2035 של חברת אלתא הישראלית.
המטוס מצוייד במנועים רוסים מסוג  Lyulka-Saturn AL-31Fהדומים ביכולת למנועי מטוס הF-16  ואשר משמשים גם את מטוסי הסוחי 27 הסינים ויתכן שהם יוחלפו על ידי מנועים מסוג  WS-10 מפיתוח סיני